Historia e-sportu

Kędzierzyn-Koźle jest naszym miastem i słynie głównie z przemysłu. 3 lata temu została tu utworzona pierwsza klasa w Europie o profilu technik informatyk z możliwością kształcenia w e-sporcie i tworzeniu gier pod okiem specjalistów.

Czym jest e-sport?

E-sport opiera się głównie na pracy zespołowej. Są to godziny umysłowej pracy, w której umiejętności zawodnika mają tylko ok. 10% znaczenia. Najważniejsza jest drużyna, bo to ona tworzy tą piękną atmosferę rywalizacji. Dziedzina ta rozwija się bardzo szybko. Pierwsze turnieje e-sportowe były organizowane zalewie kilka lat temu w salkach mogących pomieścić ok. 30. osób. Dzisiaj największe imprezy zachęcają fanów z całego świata do udziału, czy to na żywo, czy online. Jedną z większych i bardziej znanych jest IEM organizowany co roku na przełomie lutego/marca w katowickim Spodku. Powoli staje się on nawet bardziej popularny niż tradycyjne sporty.

Szkoły e-sportowe?

Dzisiaj szkoły e-sportowe w Polsce stają się coraz bardziej powszechne, powstało ich w ciągu 3. lat kilkadziesiąt. Po powstaniu kierunku w naszej szkole ruszyły prace nad warsztatami e-sportowymi, w trakcie których drużyna z Kędzierzyna-Koźla zmierzyła się z przedstawicielami szkoły w Kielcach w Counter Strike'a.

Turnieje organizowane przez... uczniów?

Zaledwie rok później nasza szkoła zorganizowała turniej KK TOURNAMENT, który z zamiarem powiatowej imprezy zachęcił do udziału drużyny z całej Polski. Mecze w CS:GO oraz LoL'a odbywały się w dwóch etapach: eliminacje online, które wyłoniły po 4 zespoły z każdej gry, oraz finał w postaci LAN, na którym zespoły walczyły o puchar KK TOURNAMENT. W 2018r. odbędzie się druga edycja turnieju tworzona pod okiem zainteresowanych tematem uczniów naszej szkoły.

11 stycznia 2018

Powrót